Фахівці Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe роз’яснюють, якими є правила формування округів у громадах.
https://www.facebook.com/ulead.volyn/photos/pcb.1683965331764069/1683965158430753
Територіальні громади з кількістю виборців до 10 тисяч
Вибори депутатів сільської, селищної, міської ради проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади.
Крок 1. Визначити середню орієнтовну кількість багатомандатних округів. Це буде ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на три.
Наприклад, кількість депутатів становить 22 депутати.
Отже, у таких громадах середня орієнтовна кількість багатомандатних округів буде 7 (22/3). В такому випадку ТВК може утворити на території громади 6, 7 або 8 багатомандатних округів.
Крок 2. Визначити орієнтовну середню кількість виборців в окрузі. Виборчі округи повинні включати приблизно однакову кількість виборців у відношенні до депутатських мандатів, які розподіляються у таких виборчих округах.
Наприклад, якщо у громаді 9000 виборців, а ТВК утворила 7 округів, то орієнтовна середня кількість виборців в окрузі буде 1285 виборців (9000/7).
Крок 3. Дотриматись принципів неперервності меж. Крім того, межі багатомандатного виборчого округу не повинні перетинати межі звичайних виборчих дільниць.
Наприклад, якщо в межі одного округу необхідно включити декілька населених пунктів, то вони повинні бути сусідніми.
Крок 4. Дотриматись строків. Округи утворюються відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу, тобто до 6 вересня 2020 року включно.
Територіальні громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше
Вибори у таких громадах проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій.
Крок 1. Орієнтовна кількість територіальних округів визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10.
Наприклад, загальний склад місцевої ради становить 26 депутатів. Отже, у таких громадах орієнтовна кількість територіальних округів буде 2 (26/10), а враховуючи допустиме відхилення – також 3 і 4 округи.
Але 2 округів недостатньо для того, щоб організації партій висунули максимальну допустиму кількість кандидатів, адже в такому разі в єдиному виборчому списку буде лиш 25 кандидатів (2Х12+1), хоча максимально допустимо 26. Тож ТВК може утворити на території громади лише 3 або 4 територіальних округи.
Крок 2. Дотриматись принципів неперервності меж.
Крок 3. Округи утворюються так само не пізніш як на другий день виборчого процесу – до 6 вересня 2020 року включно.
Вибори голови
Систему територіальної організації виборів сільського, селищного, міського голови, згідно зі статтею 200 ВК, складають:
1) єдиний одномандатний сільський, селищний, міський виборчий округ, який охоплює всю територію відповідної сільської, селищної, міської територіальної громади;
2) виборчі дільниці.
Рішення про утворення єдиного сільського, селищного, міського виборчого округу не приймається.