Обрежно – кліщі: про епідситуацію і профілактику кліщового іксодового бореліозу (хвороби Лайма)

16.05.2022

Весна – пора пробудження природи, розпускання дерев і квітів, яскраво-зеленої трави, теплих поривів вітру, довгоочікуваних прогулянок із своїми улюбленцями на галявинах, у лісах, а також період «розквіту» т. зв. трансмісивних захворювань (інфекційні та паразитарні хвороби, збудники яких передаються членистоногими).

Саме тому під час роботи на дачах, прогулянках лісом та при проведенні відпочинку на природі біля лісових масивів, річок, озер та ставків, необхідно пам’ятати про небезпечних переносників інфекційних хвороб, насамперед кліщів.

Навесні розпочинається сезон активності. Зазвичай, він триває по листопад та має протягом року два виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду.

Луцький районний відділ ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» інформує, що       в останні роки набуває поширення     хвороба  Лайма  (бореліоз). Зараження людини проходить через укуси кліщів, а збудник хвороби в природних умовах паразитує в крові багатьох видів гризунів та тварин. Активність кліщів  зростає з квітня до жовтня у будь-яку погоду і час доби, а у травні спостерігається весняний пік активності кліщів.

Кліщовий бореліоз ( хвороба  Лайма) – інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. Першими проявами хвороби є почервоніння та свербіж  у місці укусу або присмоктування кліща,  головний біль, ломота у всьому тілі, слабість. Небезпечними є ускладнення та хронічна форма перебігу хвороби. Особливе занепокоєння викликає високий відсоток пізніх уражень різних систем і органів через несвоєчасну діагностику, що призводить до хронічних проявів, довготривалої непрацездатності, інвалідності, а подекуди – і до  смертельних випадків.

Епідемічна ситуація з лаймбореліозу в  м. Луцьку та Луцькому районі залишається напруженою. Якщо у 2021 році було зареєстровано 2 випадки захворювання у дітей віком до 17 років, то у  2022 році вже зареєстровано 2 випадки хвороби Лайма у мешканців Луцького району, з них 1 випадок у дитини до 17 років. За оперативними даними до лікувально-профілактичних установ за медичною допомогою з приводу укусів кліщів протягом квітня – травня звернулось близько 40 осіб (в тому числі 1 дитина).  Протягом останнього тижня відмічається збільшення кількості таких звернень – за медичною допомогою звернулось  вже 12 осіб. Всього у 2021 році зареєстровано 395 звернень громадян м.Луцька і Луцького району з приводу укусів кліщів, з них 62 дитини. Під час епідрозслідування встановлено, що укуси кліщами відбулися під час перебування в лісопарковій   зоні,  присадибних ділянках.

Попередження виникнення хвороби Лайма базується в основному на неспецифічній профілактиці, завданням  якої є захист людей від укусів кліщів. Це завдання вирішується двома шляхами: винищенням кліщів в природних осередках інфекції та індивідуальним захистом людей.

Щоб захистити себе від нападу кліщів, необхідно

Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити  кліщів. Голову слід покривати головним убором.

Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

Під час мандрівок фахівці рекомендують триматися середини стежки. Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м місце для привалів, нічного сну на природі.

Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

Якщо разом з вами на природі перебували ваші домашні улюбленці – їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

Використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

Уважне ставлення до свого здоров’я, дотримання рекомендованих правил допоможе вам зробити відпочинок на природі приємним і безпечним.

Читайте головні новини Городищенської громади також на нашій сторінці у Facebook Городищенська громада

Gorodishe2
дія центрів 1 1
Covid19b

АРХІВ НОВИН

Історія