В Україні триває епідемічне поширення захворювань на кір.
За оперативними даними Центру громадського здоровя МОЗ України з початку року в Україні захворіло на кір 33165 осіб, з них 60% дітей. Від ускладнень кору померло 14 людей, з них 10 дітей. Захворюваність на кір серед дітей залишається високою.
По рівню захворюваності Волинь входить в першу десятку областей уражених кором. Ситуація щодо захворювангості на кір в області є напруженою, ускладнюється виникненням спалахів та сімейних вогнищ.
У 2018 році на Волині зареєстровано понад 1380 випадків кору, інтенсивний показник становить 132 на 100 тисяч населення, що перевищує середній показник по державі майже у 2 рази. Питома вага дітей до 17 років становить 70%. Найбільш ураженою є вікова група від 1 до 9 років. Зареєстровано 67 спалахів кору – 22 в школах, 3 в закладах дошкільної освіти, 2 у професійно-технічних учбових закладах та 40 в побуті. 70% із загальної кількості захворілих не були щеплені проти кору або щеплені з порушенням календаря.
В зв’язку з чим дане питання двічі в поточному році заслухано на апаратній нараді у голови облдержадміністрації. Видано відповідні доручення від 19 січня 2018 року № 453/17/2-18 та від 16 травня 2018 року №3132/17/2-18, котрими зобов’язано органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, керівників управлінь охорони здоров’я, освіти вжити заходів щодо профілактики інфекційних захворювань, та кору зокрема, та недопущення їх поширення серед населення області; за епідпоказами запроваджувати обмежувальні заходи в навчально-виховних закладах, де реєструються спалахи кору (заборона прийому нещеплених дітей, призупинення навчання тощо).
Завдяки вчасно проведеним протиепідемічним та профілактичним заходам, проведенням імунізації підлягаючих контингентів, в середині червня вдалось досягнути стабілізації епідемічного процесу. Влітку захворюваність знизилась до поодиноких випадків та побутових спалахів. Вдалось уникнути заносу та поширення захворювань в оздоровчі та відпочинкові заклади.
З третього тижня вересня знову почався підйом через спільне перебування дітей в навчальних закладах. Протягом останніх трьох тижнів зареєстровано понад 80 випадків кору, із них 52 у дітей до 17 років (60%). Це спричинено погіршенням епідемічної ситуації на трьох адміністративних територіях: Луцький район (захворіло 47 осіб, найбільше в селах Підгайці, Боратин, Боголюби), м. Нововолинськ (9 осіб), м. Луцьк(7 осіб). В інших районах захворюваність спорадична (1 – 3 випадки).
На сьогодні залишаються діючими 2 спалахи кору: НВК “ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія” с. Підгайці Луцького району та ЗОШ с. Боголюби. Крім того, уражено ще 16 навчально – виховних закладів, де зареєстровано по 1 – 2 випадки кору ( м. Луцьк – ЗОШ №№ 2, 12; Луцький район – НВК лінгвістичний ліцей с. Княгининок, ЗОШ с. Рованці, с. Боголюби; Горохівський район – ЗОШ №1 м. Горохів, школа-інтернат с. Сенкевичівка; Іваничівський район – ЗОШ с. Гряди; м. Нововолинськ – гімназія; заклади дошкільної освіти с. Самари Ратнівського районку, с. Лище Луцького району, с. Тишковичі Іваничівського району, 4 СУЗ в м. Луцьку – ТК ЛНТУ, ВПУ будівництва і архітектури, коледж технологій бізнесу і права СНУ, коледж харчових технрологій ВНУХТ).
Зокрема необхідно зупинитися на захворюваності в с. Підгайці Луцького району, де кількість хворих на сьогодні зросла до 28 випадків, поширення захворювань відбулося в місцевій школі, захворіло 14 учнів, уражено 7 класів, та існує реальна загроза масового поширення захворювань. Всього навчається 877 учнів, відсутні щеплення проти кору у 100 осіб, 138 – отримали лише вакцинацію, тобто 27% учнів не щеплені згідно календаря. З початку виникнення вогнища кору в школі (перший випадок – 30.09) – не проведено жодного щеплення в звязку з відмовами батьків. Рівень прищепленості учнів становить лише 73%. (Для вироблення колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації досягав 95-98%).
В цілому за 9 місяців 2018 року по Луцькому району виконання обсягів щеплень проти кору незадовільне і становить в 1 рік – 51,5%, 2 роки і старше – 39,4%, в 6 років – 69%, 7 років і старше – 45,9%, при нормативному – 75%.
Нагадуємо, що невакциновані діти не можуть відвідувати школи та дитячі садки у відповідності до ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Ці ж вимоги викладені у спільному листі Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України головам обласних державних адміністрацій (лист від 06.09.2018 року №05.2-11/23530; 1/9-537).
Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору – тільки вакцинація.
В цілому по області, охоплення плановими щепленнями проти кору (вакцинація в 1 рік та ревакцинація у 6 років) у 2018 році покращилось та становить близько 70%. Проте, нижчі від середньообласних показники у Ківерцівському, Шацькому, Любешівському, Луцькому, Горохівському, Володимир-Волинському районах та місті Луцьку. На щеплення поза календарем підлягають ще понад 8 тис. дітей, котрі не отримали вікові щеплення в минулі роки (на початку року кількість їх становила понад 25 тисяч). Недовиконання плану серед цих вікових груп зафіксовано в Горохівському, Ківерцівському, Рожищенському, Луцькому районах та м. Луцьку.
В даний час на Волині наявна достатня кількість вакцини проти кору (Пріорикс Бельгія) понад 41 тисяч доз, основною причиною нещепленості дітей є відмови батьків. Для запобігання спалахам необхідно забезпечити не менше ніж 95% щорічного охоплення двома дозами вакцин із протикоровим компонентом, а також охопити щепленнями дітей, підлітків і дорослих, котрі в минулому пропускали планову вакцинацію.
Першочерговими завданнями залишаються:
- виконання обсягів щеплень проти кору на 2018 рік
- перевірка достовірності обсягів шеплень проти кору, особливо дітям, старше 2х та 7 років, при необхідності корекція планів
- активізація роботи щодо покращення стану імунопрофілактики населення проти інфекційних хвороб, посилення роз’яснювальної роботи із батьками, які відмовляються від проведення щеплень своїм дітям
- забезпечення виконання вимог ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», враховуючи епідемічну ситуацію, заборона відвідування навчально-виховних закладів дітям, нещепленим проти кору
- проведення імунізації за епідпоказами у вогнищах кору, в тому числі дорослих осіб
– здійснення управлінських заходів, в тому числі обмежувальних, при реєстрації спалахів кору в організованих колективах
– продовження виконання заходів, передбачених розпорядчими документами Волинської обласної державної адміністрації (доручення голови облдержадміністрації від 19.01.2018 «Про недопущення поширення інфекційних хвороб» та від 16.05.2018 «Про стабілізацію епідемічної ситуації в області»), рішення колегії УОЗ облдержадміністрації від 26.07.2018 №5/2 «Актуальні питання здійснення епіднагляду в області».